aktualności
 o Stowarzyszeniu
 Zarząd Stowarzyszenia
 cel i wizja
 współpraca
 Statut
 Oddziały ChSD
 Bóg działa
 galerie
 media o nas
 linki
 ważne informacje
 księga Gości
 kontakt
 
PRZEKAŻ 1% PODATKU

 tekst alternatywny
 tekst alternatywny
 tekst alternatywny
 OPS.pl

 Razem pomożemy skuteczniej
 data: 2009-10-29Oddział:
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Klucz nawiązało współpracę z Teen Challenge Polska – Chrześcijańska Misja Społeczna, organizacją zajmującą się przede wszystkim pomocą osobom uzależnionym od alkoholu, hazardu, Internetu, leków, a zwłaszcza narkotyków. Oba podmioty widza możliwość wzajemnego korzystania ze swoich dotychczasowych doświadczeń
Teen Challenge Polska działa w naszym kraju od 1993 roku, jednak pierwszy ośrodek dla osób uzależnionych w Broczynie koło Słupska, powstał już w 1988 roku. W tej chwili organizacja prowadzi dwa ośrodki resocjalizacyjne, trzy hostele, 16 punktów konsultacyjnych i aż 31 tzw. coffi hause’ów. Placówki te stworzono na wzór holenderskich coffi shop, czyli miejsc gdzie można kupić narkotyki i zażyć je na miejscu. Tyle że, w rozsianych po całej Polsce coffe hause Teen Challenge, osoby uzależnione od środków zmieniających świadomość mogą uzyskać poradę i pomoc w zerwaniu z nałogiem.

- To sprawdzone już w kilku krajach narzędzie docierania do ludzi potrzebujących pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem osób uzależnionych. Coffee house, jest pomostem między organizacją a ulicą. To grupa ludzi, którzy w swoich sercach noszą brzemię pomocy ludziom uzależnionym, potrzebującym, bezdomnym, ubogim i ginącym. To aktywne docieranie do ludzi uzależnionych w ich własnych środowiskach, w domach, na ulicach, na dworcach – wyjaśnia ideę prezes Teen Challenge Polska, pastor Zbigniew Urbaniak.

Prezesa organizacji jak i goszczących wraz z nim w Kluczach, Lilę Pietrzak oraz Waldemara Wintera szczególnie zainteresowało funkcjonowanie Centrów Integracji Społecznej prowadzonych przez ChSD.

- Pierwszym etapem pomocy osobom uzależnionym jest terapia w ośrodku resocjalizacyjnym, później trafiają do hosteli. Jednak niektórzy z nich, np. ze względu na braki w wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym mają problemy z reintegracją społeczną. Udział w CIS byłby doskonałym uzupełnieniem całego procesu powrotu do normalnego życia – ocenia pastor Urbaniak.

CIS w Kluczach działa od 2007 roku. Trafiają tu osoby długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione , po przebytej terapii, oraz opuszczające zakłady karne. W CIS zdobywają nowy zawód w pracowniach: ogólnobudowlanej, krawieckiej, gastronomicznej, ogrodniczej oraz opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych. CHSD prowadzi takie same placówki również w Łazach i Zawierciu.

Zdaniem prezesa ChSD, pastora Daniela Wołkiewicza, stowarzyszenie może sporo skorzystać na współpracy z Teen Challenge. – Ta organizacja ma ogromne doświadczenie w pracy z ludźmi uzależnionymi od narkotyków. Podzielenie się tą rozległa wiedzą z naszymi pracownikami byłoby niezwykle cenne. W naszych placówkach również przebywają osoby po terapii odwykowej, które wymagają profesjonalnej pomocy. Mogą one być kierowane na dalsze leczenie właśnie do Broczyn – ocenia pastor Wołkiewicz. Warto dodać, że w Olkuskiem nie ma ani jednej placówki czy punktu specjalizującej się w niesieniu pomocy uzależnionym od środków psychoaktywnych. Mieszkańcy powiatu kierowani są do ośrodków w Krakowie lub na Śląsku.

Prezesi obu stowarzyszeń twierdzą, że dopiero co nawiązana współpraca będzie w przyszłości bardzo owocna dla obu organizacji.

Tekst alternatywny

Tekst alternatywny

   

Projekt i wykonanie MSB World
Copyright © 2005-2013 Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. Wszelkie prawa zastrzeżone.